SFbBox by website

HomeObjazdowa Galeria Sztuki - wystawa jubileuszowa Piotra Bednarskiego

Objazdowa Galeria Sztuki - wystawa jubileuszowa Piotra Bednarskiego

zaproszenie bednarskiZapraszamy na trzecią edycję Objazdowej Galerii Sztuki ZPAP. Nowy sezon rozpoczynamy wystawą jubileuszową 55 - lecie pracy twórczej Piotra Bednarskiego. Wernisaż wystawy 20 lutego godz.18.oo Galeria Wojewódzkiego Ośrodka Kultury ul. Dolna Panny Marii 3.

Piotr Bednarski

Absolwent Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych - grafika artystyczna w pracowni prof. Tadeusza Kulisiewicza. Tuż po studiach uprawiał grafikę użytkową i artystyczną .

Pierwsza wystawa w 1960 roku. Brał czynny udział w wystawach związkowych, jak również w wystawach Triennale na Majdanku. W 1972 roku zafascynował się malarstwem portretowym i pozostał przy nim do chwili obecnej. Jego portrety wykonane w technice pasteli olejnej znane są na całym świecie. Popularność i uznanie zdobył w środowiskach artystycznych (głównie aktorskich) Lublina i Warszawy portretując wybitnych artystów. Jeśli tylko nadarzała się okazja utrwalał je w charakteryzacji związanej z aktualnie kreowaną przez aktora rolą. Plon tego okresu stanowi kilkaset szkiców portretowych. Są one tym cenniejsze, że wiernie dokumentują najlepsze role mistrzów scen lubelskiej i warszawskiej. Sportretował też całe środowisko znanych postaci miasta Lublin profesorów lubelskich uczelni, dziennikarzy telewizyjnych, muzyków. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych na całym świecie (Austrii, Australii, Francji, Holandii, Japonii, Kostaryki, Niemiec, Szwecji, Szwajcarii i USA), również w Watykanie. Malarz namalował portret matki papieża Jana Pawła II. Od 55 lat organizuje wystawy indywidualne prawie co roku. Ostatnia wystawa w grudniu 2014 w Galerii Domu Żołnierza ul. Żwirki i Wigury. Wieloletni członek władz Okręgu Lubelskiego ZPAP.

 

 

SFbBox by website