SFbBox by website

HomeObjazdowa Galeria Sztuki - 50-lecie - wystawa jubileuszowa Romana Muchy

Objazdowa Galeria Sztuki - 50-lecie - wystawa jubileuszowa Romana Muchy

zaproszenie mucha Zapraszamy na kolejną wystawę z cyklu Objazdowa Galeria Sztuki ZPAP. Swój dorobek twórczy prezentować będzie artysta grafik Roman Mucha. Wernisaż wystawy 20 czerwca godz. 16.oo Wojewódzki Ośrodek Kultury ul. Dolna Panny Marii 3.

Roman Mucha
Urodził się w 1933 roku w Wierszczycy powiat Tomaszów Lubelski. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, a także Studium Nauczycielskie o kierunku Wychowanie Plastyczne w Zamościu, natomiast studia magisterskie na Wydziale Filozoficzno-Pedagogicznym UMCS ze specjalizacją plastyczną w Lublinie. W 1963 roku rozpoczął pracę jako nauczyciel plastyki w Liceum Ogólnokształcącym w Tomaszowie Lubelskim.

W tych latach był również kierownikiem ogniska metodycznego wychowania plastycznego, wizytatorem-metodykiem plastyki w KOIW w Zamościu, a następnie nauczycielem-metodykiem plastyki ODN filia Zamość. W latach 1977-80 prowadził wykłady i ćwiczenia z metodyki plastyki z zagadnieniami historii sztuki w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Był też wykładowcą historii sztuki i liternictwa w Zespole Szkół Pedagogicznych w Zamościu. W roku 1991 przeszedł na emeryturę. Od 1991 roku członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 1965 roku zaczął specjalizować się w grafice warsztatowej i użytkowej. Uprawia szczególnie grafikę warsztatową techniki wypukłe projektuje plakaty, zaproszenia, listowniki, znaki graficzne, herby, kartki pocztowe i datowniki. Jest autorem wielu medali i znaczków okolicznościowych. Ekslibrisem zajmuję się od 1966 roku, wykonał ich ponad 200. Te piękne znaki książkowe wydał w czterech tekach. W 2005 z okazji jubileuszu 40-lecia pracy twórczej został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2009 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał artyście odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za upowszechnienie kultury plastycznej i jej działalność artystyczną. Swoje prace prezentował na 65 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą, brał udział w 173 wystawach zbiorowych. Z ważniejszych należy wymieniać: Debrecen (Węgry), Mińsk (b. ZSRR), Weimar (Niemcy), Utrecht (Holadnia), Nancy (Francja), Lauren, Sant-Niklaas (Belgia), Toronto, Montreal (Kanada), Munchengladbach (Niemcy), Turyn, Peskara, Genua, Mediolan (Włochy), Barcelona (Hiszpania), Sapporo (Japonia), Kijów (Ukraina), Tajwan, Chrudium (Czechy), St. Petersburg ( Rosja), Schwäbish Hall (Niemcy), Boston, Las Vegas, Chicago, Nowy Jork – 3 wystawy (USA), Chiny, Grecja, Istambuł (Turcja), Piza (Włochy), Pekin (Chiny), Krasnojarsk (Rosja).

                                                            Mucha 1       Mucha 2

 

SFbBox by website