SFbBox by website

HomeObjazdowa Galeria Sztuki - wystawa Mariana Molendy

Objazdowa Galeria Sztuki - wystawa Mariana Molendy

zaproszenie MolendaZapraszamy na kolejną wystawę Objazdowej Galerii Sztuki ZPAP. Wystawa Konfiguracje Mariana Molendy prezentowana będzie w galerii Zespołu Szkół Plastycznych im C.K. Norwida ul. Muzyczna 10a, 20 października godz.15.oo. Marian Molenda jest laureatem Nagrody Prezesa Okręgu Lubelskiego ZPAP w Międzynarodowym Konkursie na Rysunek im. Andriollego - Nałęczów 2012.
Marian Molenda
Urodzony w Baranowie Lubelskim w 1958 r. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie, studia na Wydziale Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, pracownia rzeźby prof. Franciszka Duszenki. Dyplom z wyróżnieniem w 1983 roku. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki w latach 1983-1984.

Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i poza granicami min. w Niemczech, Czechach, USA, Francji, Rosji, na Węgrzech oraz w Chinach. Prowadzi pracownię rzeźby w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego na stanowisku profesora zwyczajnego. Laureat wielu nagród i wyróżnień w konkursach rzeźbiarskich, ogólnopolskich i regionalnych.m.in. Nagroda Prezydenta woj. Opolskiego w dziedzinie rzeźby (1997), II nagroda na ogólnopolskim konkursie interdyscyplinarnym „ Egeria” Ostrów Wlkp. (2002), Nagroda Starosty nyskiego za osiągnięcia w dziedzinie rzeźby (2002), Nagroda miasta Nysy za osiągnięcia w dziedzinie kultury, statuetka “Tryton Nyski„ (2004) , Nagroda Marszałka woj. Opolskiego : Animator Kultury (2010), Nagrody i wyróżnienia Salonie Jesiennym w Opolu, I nagroda w ogólnopolskim konkursie na pomnik pomordowanym w Barbarce podczas II wojny światowej (realizacja z zespołem), Toruń (2008), I nagroda w ogólnopolskim konkursie na pomnik JP II i kard. Stefana Wyszyńskiego w Prudniku (realizacja) (2009), I i II nagroda w ogólnopolskim konkursie na pomnik Kazimierza Górskiego przy Stadionie Narodowym w Warszawie (2013), Odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi za długoletnią pracę pedagogiczną (2012).
Autor kilkunastu pomników w Polsce, min. Katowicach, Nysie, Opolu, Radomiu, Toruniu, Strzelcach Opolskich, Wrocławiu.
Prace znajdują się w zbiorach : Muzeum na Majdanku w Lublinie, Muzeum Medali JP II w Częstochowie, Muzeum Dom Rodzinny JP II w Wadowicach, Muzeum Ziemi Prudnickiej w Prudniku oraz w kolekcjach prywatnych w Brazylii, USA, Niemczech, Czechach.

SFbBox by website