SFbBox by website

HomeKomunikaty

Aktualności

Wernisaż i wystawa Sławomira Marca

 

OK Slawomir-Marzec-folder page-0001

     Wystawa Sławomir Marzec w Galerii Sceny Plastycznej KUL

     Wernisaż sobota 29.04 godz. 18, wystawa czynna do 15.06

 

 

  Prof. Sławomir Marzec, ur.1962; absolwent ASP Warszawa i Kunstakademie      Düsseldorf. Obecnie prowadzi Pracownię Malarstwa na Wydziale Grafiki ASP Warszawa. Praktykuje malarstwo, rysunek, instalację, fotografię przetworzoną, performance i film. Autor ponad setki wystaw indywidualnych (m.in. Muzeum Narodowe Lublin, MCSW Elektrownia Radom, Galeria Foksal, CSW Warszawa) i kilkuset wystaw zbiorowych. Opublikował ponad 200 tekstów z pogranicza teorii i krytyki sztuki oraz 5 książek (m.in. Zabobony sztuki najnowszej). Autor licznych polemik walczących o nie/możliwą autonomię sztuki. Inicjator powołania Forum Nowych Autonomii Sztuk (2014 -18). Wiceredaktor kwartalnika Aspiracje (2019 – 2021).

  Od wielu lat zajmuję się tematem horyzontu. Uważam go za archetyp widzialności, za   model różnicowania i obietnicy zjednoczenia – kiedyś, gdzieś…. Najnowszy cykl rozpatruje paradoksalną sytuację bycia w horyzoncie. Składa się on z sześciu niemal identycznych obrazów zbudowanych z tych samych elementów. Pierwszym jest kwadrat przypadkowych nachlapań trzech podstawowych kolorów (plus czerni). Równie ważnym składnikiem jest… zielona kropka, która za każdym razem jest inaczej usytuowana w znaczącym miejscu (środek, punkt symetrii lub przecięcia złotego podziału etc.), co podważa przypadkowość całej kompozycji. Kolejnym składnikiem obrazów jest tytuł – czasem wymazany, czasem potrojony, czasem jako palimpsest. Ponadto znajduje się tam nieomal niewidoczny napis bielą na górnej białej płaszczyźnie – fragmenty Księgi Genesis. Jest on dodatkowo odwrócony do góry nogami. Wystawę uzupełnia cykl „24 godziny” będący subiektywną impresją nad historycznym postrzeganiem horyzontu. A także kilka prac z cyklu „Obrazy użytkowe”, w którym raczej ironicznie wykorzystuję magiczne energie koloru. W końcu dziś przecież i tak uprawiamy magię (marketing, polityka), tyle, że w nią już nie wierzymy.

 

 

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy !!!

Wielkanoc

 

Zdrowych , pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego Alleluja;

życzy Zarząd Okręgu Lubelskiego ZPAP

Wernisaż wystawy Wioletty Winiarskiej

 

Wioletta Winiarska

Członek ZPAP Okręgu Lubelskiego.

Wystawa obejmuje najnowsze prace artystki powstałe w roku 2022/2023, Na dużych płótnach autorka przedstawia w ekspresyjny sposób zaobserwowaną przez siebie rzeczywistość.

Wernisaż 20 kwietnia godz. 18.00. Wystawa czynna do 19 maja 2023 r.

Objazdowa Galeria Sztuki ZPAP 2023

Dom Kultury „Ruta” ul. Różana 8

 

 

Wioletta Winiarska - urodzona w 1971 r. w Lublinie.

Z wykształcenia magister filologii romańskiej KUL, absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie. Od 2011 r. członek Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Lubelskiego.

W swoim dorobku artystycznym ma liczne wystawy zbiorowe i indywidualne prezentujące prace wykonane w technice oleju, pasteli, akwareli, grafiki oraz akryli. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Twórca projektu plakatu Dni Kina Belgijskiego na zlecenie Alliance Française oraz plakatu sztuki teatru belgijskiego pt. „La tragédie comique” wystawianej w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Obecnie artystka tworzy w pracowni własnej w Lublinie.

Ostatnie wystawy:

zbiorowe:

- 20 Wschodni Salon Sztuki Lublin 2015

- 80-lecie Okręgu Lubelskiego ZPAP 2016

- 55-lecie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie 2019

- 25 Międzynarodowy Wschodni Salon Sztuki Lublin 2020

- 26 Międzynarodowy Wschodni Salon Sztuki Lublin 2022

indywidualne:

- 2018 - Galeria Przy Bramie TPSP w Lublinie

- 2019 - Galeria Kierat I ZPAP w Szczecinie

- 2022 - Galeria Przy Bramie TPSP w Lublinie

Na obecnej wystawie prezentuje obrazy malowane w latach 2022/2023.

Fragment recenzji z 2018 r. - Piotr Majewski (krytyk, historyk sztuki):

“[…] Znając artystkę od wielu lat, widzę w jej obrazach autentyczną pasję malarską, coś, co nakazuje jej podążać własną drogą, nie zważając na współczesne trendy i mody. Ta droga jest otwarta, naznaczona bezinteresownym upodobaniem i potrzebą zgłębiania niuansów malarskiego interpretowania rzeczy i motywów.[…]”

Fragment recenzji z 2022 r. - Piotr Majewski:

“[…] obrazy Wioletty Winiarskiej są ekspresyjne i afirmatywne wobec rzeczywistości. Ich kolorystyka, niekiedy intensywna, wręcz żywiołowa, a nade wszystko oryginalna, wzbudza pozytywne emocje. Autorka uczy przy tym uważnego spojrzenia i czerpania estetycznej satysfakcji z najbliższego otoczenia, codzienności i natury. Powtórzmy jeszcze raz: nie o wyrafinowanie tematu tu chodzi, lecz o sposób odczuwania. To dzięki niemu nawet najprostszą i najbardziej oczywistą rzecz można zamienić w zjawisko wyjątkowe i unikatowe.”

Pracowite zwierzę Czerwona mrówka akryl płótno 120x120 2022

Zaproszenie na Wernisaż wystawy Marii Koldryn w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin na rok 2023

maria-koldryn-pastele-ulotka-07033023-podglad 3 page-0002maria-koldryn-pastele-ulotka-07033023-podglad 3 page-0001

Zaproszenie na Wernisaż wystawy Anny Chmielnik

Galeria Sztuki A 10 ul.CHMIELNIK plakat siec-02Muzyczna 10a,
otwarcie wystawy 02.02.2023 r., godz. 16.30,
wystawa trwa do 27.02.2023 r.
 
 
 
 
"W procesie..." to wystawa wybranych prac Anny Chmielnik, powstałych w latach 2015-2022. Zaprezentowane zostały realizacje z dziedziny malarstwa olejnego, grafiki komputerowej i warsztatowej oraz ilustracje i plakaty autorskie. Anna Chmielnik zajmuje się malarstwem, projektowaniem graficznym (ilustracją i plakatem). Jest absolwentką ASP w Poznaniu. Studiowała w ENBA w Lyonie oraz na ASP w Łodzi. Wzięła udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Stypendystka Prezydenta Miasta Lublin.
 

Międzynarodowe legitymacje AIAP/IAA

logo czbSzanowne Koleżanki i Koledzy ,


NC IAA/AIAP uprzejmie przypomina iż wydaje międzynarodowe legitymacje IAA na 2023 rok, które uprawniają profesjonalnych artystów do ulgowych lub darmowych wstępów do wielu muzeów i galerii. Procedura i opłata pozostaje nie zmieniona / szczegóły na naszej stronie WWW.zpap.pl w zakładce IAA/AIAP-UNESCO/, z noworocznymi pozdrowieniami NC IAA Poland

Zaproszenie na Wernisaż wystawy Piotra Nakoniecznego

570x460-crop-80-plakat nakonieczny drukPiotr Nakonieczny

/ Remanent /

Grafika, kaligrafia, rysunek. ex libris.

Wernisaż 13 stycznia 2023 godz. 17.00 - I piętro budynku Centrum Kultury

Galeria OKNA MBP
ul. Peowiaków 12
Lublin


Absolwent Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. W 1980 roku obronił dyplom pod kierunkiem prof. Danuty Kołwzan-Nowickiej w pracowni Druku Płaskiego i Wklęsłego IWA UMCS. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. W latach 1985-2019 był wykładowcą Wydziału Artystycznego UMCS oraz Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym. Pracował także jako nauczyciel w renomowanych liceach plastycznych w Nałęczowie i Lublinie.

Jako ekspert w zakresie projektowania graficznego konsultował działalność studia DTP oraz jednej z największych lubelskich drukarni EMBE PRESS.
Prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych oraz brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Jest znanym i cenionym twórcą ekslibrisów. Przez wiele lat współpracował z kultową postacią lubelskiego środowiska artystów Andrzejem Kotem, uważając go za swojego mentora i przyjaciela. Uprawia rysunek, grafikę, kaligrafię i projektowanie graficzne.
Na wystawie w Galerii OKNA prezentuje prace z zakresu różnych dziedzin sztuki. Autor tworzy swoje obrazy, zaczynając od tradycyjnych technik, takich jak rysunek czy fotografia, następnie dokonuje na tym gruncie transformacji cyfrowej.

Zaproszenie na Wernisaż wystawy Marii Koldryn

zawMaria Koldryn

/ GŁOWY / TWARZE / MASKI /

 

Wernisaż wystawy, 12 STYCZNIA (czwartek) godz. 18:00

Galeria Gardzienice - Ośrodek Praktyk Teatralnych "Gardzienice"

Ul. Grodzka 5

Lublin


Urodziła się w Lublinie. Artysta grafik. Studiowała i uzyskała dyplom magistra sztuki na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1974 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Była członkiem Zarządu Okręgu Lubelskiego ZPAP. W latach 1974 – 1985 realizuje grafiki użytkowe i reklamy ścienne dla PSP, ZPAP oraz Sztuki Polskiej. W latach 1982 – 1999 naucza (praca dydaktyczna) w PLSP w Lublinie (tkanina artystyczna, rysunek, malarstwo, projektowanie graficzne). W latach 1999 – 2005 mieszka i pracuje twórczo w Paryżu. W 2002 r. prowadzi staż pasteli dla dorosłych i dla dzieci w l’Ecole Municipale d’Arts Plastiques w Garges-lès-Gonesse koło Paryża. W pracy artystycznej posługuje się opracowaną przez siebie techniką pasteli, a jej ulubionymi tematami stały się przetworzone poetycko i graficznie motywy natury. Liczne jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą np. we Francji, Włoszech, Kanadzie, Hong Kongu. Od 1974 r. bierze aktywny udział w zbiorowych i indywidualnych wystawach oraz konkursach krajowych i międzynarodowych.. Za swoją pracę została wielokrotnie wyróżniana i nagradzana m.in. Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki na Biennale Pasteli w Nowym Sączu 1996, nagrodą na konkursie Grafika Roku 1995, I nagrodą na IV Triennale Sztuki, Majdanek 1994, 3 nagrodą na IX Międzynarodowym Jesiennym Salonie Sztuki w Ostrowcu Świętokrzyskim 2008, 2 nagrodą na VII Międzynarodowym Biennale Miniatury w Częstochowie 2012. W roku 2013 uhonorowana została Nagrodą Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Nagrodą Prezydenta Miasta Lublin. Jej praca twórcza została również wyróżniona Dyplomem uznania za wybitny wkład w rozwój kultury narodowej, przez Okręg Lubelski ZPAP w 2013 r. Za zasługi na rzecz lubelskiej kultury, w roku 2016 otrzymała Medal Prezydenta Miasta Lublin.
W roku 2018 obchodziła czterdziestopięciolecie pracy twórczej, za którą uhonorowana została po raz drugi Nagrodą Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Nagrodą Prezydenta Miasta Lublin.

Zaproszenie na wernisaż i wystawę Kamila Kuzko

Kuzko zaproszenie jpg

Wesołych, spokojnych i zdrowych Świąt!

Boże Narodzenie ok Easy-Resize.com

Laureaci 26. Międzynarodowy Wschodni Salon Sztuki Lublin 2022 r.

Wszystkim Artystom biorącym udział w wystawie oraz Laureatom nagród serdecznie gratulujemy!

Grand Prix

ok grand prix                      okMagdalena Sitkiewicz bez tytulu olej plotno 91x92 2022 5000zl

II Nagroda

ok IInagroda                        ok Haruko Cho B-cushion Thai-5                        okHaruko Cho B-cushion Thai-1                        okHaruko Cho B-cushion Thai-3

III Nagroda

ok III Nagroda ok                               ok Anna Różycka Prezentacja bez tytułu

Nagroda Dyrektora Artystycznego CSK w Lublinie

ok 2nagroda dyrektora                                              ok Paweł Słota mikroprzestrzeń III płótno olej 2022 100x130cm 15000                           ok Paweł Słota mikroprzestrzeń IV olej płótno 2022 100x130cm 15000

SFbBox by website