SFbBox by website

HomeObjazdowa Galeria Sztuki - wystawa jubileuszowa Blanki Gul - Olszewskiej

Objazdowa Galeria Sztuki - wystawa jubileuszowa Blanki Gul - Olszewskiej

Zaproszenie blankaZapraszamy na wystawę jubileuszową 50-lecia pracy twórczej Blanki Gul - Olszewskiej. Wernisaż wystawy 18 września godz.15.oo Galeria Zespołu Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida Lublin ul. Muzyczna 10a. Wystawa czynna do 20 października.

Blanka Gul - Olszewska
Urodzona w 1938 roku w Warszawie. Dyplom w roku 1964 na Wydziale Malarstwa PWSP w Gdańsku – w pracowni Piotra Potworowskiego i Teresy Pągowskiej oraz ze specjalizacji malarstwo architektoniczne w pracowni Jacka Żuławskiego. Od roku 1965 mieszka w Lublinie, w latach 1965-1977 pracuje jako nauczycielka w PLSP, równocześnie kończąc studia podyplomowe w Centralnym Ośrodku Szkolnictwa Artystycznego przy Ministerstwie Kultury i Sztuki.

W 1977 roku zostaje zatrudniona na UMCS w Instytucie Wychowania Artystycznego. Wraz z Krystyną i Dobrosławem Bagińskimi tworzy Pracownię Podstaw Wiedzy Wizualnej, realizując autorskie projekty artystyczno-dydaktyczne (projekt „pARTner”, programy alternatywne „wychowania przez sztukę” itp). Od 50 lat jest aktywnym członkiem ZPAP uczestnicząc w działaniach i inicjatywach Zarządu Okręgowego w Lublinie oraz Zarządu Głównego ZPAP, jak i licznych regionalnych i ogólnopolskich instytucji kultury i sztuki. Wystawia od 1965 roku. Uprawia malarstwo sztalugowe, malarstwo w przestrzeni architektonicznej, rysunek i inne formy sztuki wizualnej w technikach adekwatnych do własnego pomysłu. Została uhonorowana m.in. Nagrodą Prezesa Rady Ministrów (zespół pARTner, 1986), Wojewódzką Nagrodą Społeczno-Kulturalną (1990), Złotą Odznaką ZPAP (1993), Nagrodą Kulturalną Województwa Lubelskiego (2006), Medalem Prezydenta Miasta Lublin (2011). W 2006 roku otrzymała Złoty Krzyż Zasługi.

SFbBox by website