SFbBox by website

HomeZmarł Tomasz Mucha

Zmarł Tomasz Mucha

2Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że zmarł nasz Kolega Roman Mucha wybitny nauczyciel, wychowawca, artysta grafik. Wystawienie ciała 8 marca o godz.15.oo przy szpitalu ul. Lwowska. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 9 marca o godz.14.oo w Starym Kościele Modrzewiowym na cmentarzu parafialnym przy ul. Kościelnej.

Roman Mucha
Urodził się w 1933 roku w Wierszczycy powiat Tomaszów Lubelski. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, a także Studium Nauczycielskie o kierunku Wychowanie Plastyczne w Zamościu, natomiast studia magisterskie na Wydziale Filozoficzno-Pedagogicznym UMCS ze specjalizacją plastyczną w Lublinie. W 1963 roku rozpoczął pracę jako nauczyciel plastyki w Liceum Ogólnokształcącym w Tomaszowie Lubelskim. W tych latach był również kierownikiem ogniska metodycznego wychowania plastycznego, wizytatorem-metodykiem plastyki w KOIW w Zamościu, a następnie nauczycielem-metodykiem plastyki ODN filia Zamość.

W latach 1977-80 prowadził wykłady i ćwiczenia z  metodyki plastyki z zagadnieniami historii sztuki w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Był też wykładowcą historii sztuki i liternictwa w Zespole Szkół Pedagogicznych w Zamościu. W roku 1991 przeszedł na emeryturę. Od 1991 roku członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 1965 roku zaczął specjalizować się w grafice
warsztatowej i użytkowej. Uprawia szczególnie grafikę warsztatową techniki wypukłe projektuje plakaty, zaproszenia, listowniki, znaki graficzne, herby, kartki pocztowe i datowniki. Jest autorem wielu medali i znaczków okolicznościowych. Ekslibrisem zajmuję się od 1966 roku, wykonał ich ponad 200. Te piękne znaki książkowe wydał w czterech tekach. W 2005 z okazji jubileuszu 40-lecia pracy twórczej został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2009 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał artyście odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za upowszechnienie kultury plastycznej i jej działalność artystyczną. Swoje prace prezentował na 65 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą, brał udział w 173 wystawach
zbiorowych. Z ważniejszych należy wymieniać: Debrecen (Węgry), Mińsk (b. ZSRR), Weimar (Niemcy), Utrecht (Holadnia), Nancy (Fracja), Lauren, Sant-Niklaas (Belgia), Toronto, Montreal (Kanada), Munchengladbach (Niemcy), Turyn, Peskara, Genua, Mediolan (Włochy), Barcelona (Hiszpania), Sapporo (Japonia), Kijów (Ukraina), Tajwan, Chrudium (Czechy), St. Petersburg ( Rosja), Schwäbish Hall (Niemcy), Boston, Las Vegas, Chicago, Nowy Jork – 3 wystawy (USA),Chiny, Grecja, Istambuł (Turcja), Piza (Włochy), Pekin (Chiny), Krasnojarsk (Rosja).

SFbBox by website