SFbBox by website

HomeWernisaż wystawy Anny Fic - Lazor

Wernisaż wystawy Anny Fic - Lazor

Anna Fic Lazor zaproszenie

O Wystawie

pejzaże jak piasek

w klepsydrze czasu płyną

wieczna zmiana

                    Anna Fic-Lazor

Dla mnie malowanie pejzażu to kwestia osobistego doświadczenia i spojrzenia na świat. To kwestia mojego nastroju wczoraj, dzisiaj, jutro. Każdy pejzaż jest inny, niepowtarzalny i zmienny. Dlatego jest wyzwaniem, ale także daje przyjemność i satysfakcję. Aby namalować pejzaż myślę, że trzeba najpierw go zobaczyć, a potem poczuć. Obserwacja natury jest podstawą, pozwala na zapoznanie się z formami, kolorami, światłem i cieniem, które tworzą krajobraz. Wymaga to uwagi, skupienia i cierpliwości, ponieważ pejzaż nie jest statyczny, ale dynamiczny i ulotny. Zmienia się w zależności od pory dnia, roku, pogody i właśnie – mojego nastroju, mojego spojrzenia przez okno na łąkę, drzewo, poranną mgłę w letni poranek.

Ale malowanie pejzażu dla mnie to nie tylko odtwarzanie rzeczywistości. To także tworzenie nowej, oddającej moje subiektywne wrażenia związane z obserwowanymi zjawiskami. Dla mnie to dialog z naturą i ze sobą. Daje radość, zaspokaja potrzebę twórczości i nieustannie rozwija wrażliwość.

Obecny projekt to efekt przemyśleń nad zmiennością natury, ulotnością zaobserwowanego widoku, przemijaniem. Prezentowane na wystawie prace wykonane są w technice akwareli. Pejzaże zamknięte w kształcie klepsydry są ulotne, przenikają jeden w drugi, jak pory roku. Są trochę moją zabawą, ale też skłaniają do zastanowienia się nad naturą. Uzupełnieniem cyklu „klepsydr” są pejzaże, jak zawsze z mojej okolicy, fragment cyklu „Drzewo” oraz kilka widoków mojego rodzinnego miasta Lublina.

Anna Fic-Lazor

Biogram

Absolwentka PLSP w Lublinie. Studia na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie (1988). Malarstwo w pracowni D. Makowskiej i R. Ziemskiego, rysunek w pracowni S. Damskiego i M. Nowińskiego. Od 1987 do 2023 zawodowo związana z muzeum w Kozłówce. Prowadzi działalność związaną z ochroną dóbr kultury. Członkini ZPAP, od 2023 pełni funkcję wiceprezeski w Zarządzie Okręgu Lubelskiego, działa też w Lubelskim Oddziale Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Odznaczona Złotą Odznaką „Za opiekę nad zabytkami”, honorowym medalem im. Bohdana Marconiego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Zajmuje się konserwacją zabytków, szczególnie malarstwa i rzemiosła artystycznego, oraz projektowaniem graficznym publikacji książkowych i kalendarzy, a także grafiką i rysunkiem wydawniczym. Jest autorką scenografii kilkudziesięciu wystaw w muzeum w Kozłówce. Uprawia olej, akwarelę, gwasz, pastel, fotografię. W twórczości artystycznej zajmuje się głównie studium krajobrazu, mającego silny związek z polską tradycją obrazowania natury, często zawartego w miniaturowych formach pejzażowych. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

SFbBox by website