SFbBox by website

Home

Aktualności

Zapraszamy 10 listopada br. o godz. 16,00, do Galerii Malarstwa Polskiego Muzeum Lubelskiego  na promocję dwóch książek. Pierwsza, autorstwa Łukasza Kossowskiego i Małgorzaty Martini Wielka fala. Inspiracje sztuką Japonii w polskim malarstwie i grafice,  Wyd. Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata & Wydawnictwo Tako, Warszawa – Toruń 2016.  Promocję poprowadzi prof. dr hab. Lechosław Lameński, historyk sztuki i krytyk, kierownik Katedry Historii Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej w Instytucie Historii Sztuki KUL. Autor książki, dr Łukasz Kossowski, historyk sztuki, absolwent KUL, jest pracownikiem Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Od końca lat 70. XX wieku pasjonuje go sztuka japońska i jej wpływ na sztukę artystów europejskich, zwłaszcza artystów polskich. Opublikował cały szereg bardzo ważnych artykułów na ten temat, zarówno w wydawnictwach krajowych i zagranicznych, był również autorem lub współautorem fundamentalnych wystaw poświęconych sztuce japońskiej, prezentowanych  w kraju i na świecie. Mgr Małgorzata Martini, starszy kustosz w Muzeum Sztuki i Techniki Manggha w Krakowie jest autorką eseju wprowadzającego w promowanej książce, poświęconego  omówieniu sylwetki Feliksa Jasieńskiego i jego kolekcji wschodniej, bez której nie było by zapewne fascynacji artystów polskich sztuką Japonii.
Promocja druga dotyczy książki  Lechosława Lameńskiego  Zatrzymani w kadrze. Eseje o współczesnych artystach lubelskich, Wyd. KUL, Lublin 2016.
Promocję poprowadzi dr Bogusław Wróblewski, redaktor naczelny kwartalnika literacko-artystycznego „Akcent”. Książka  Lechosława Lameńskiego, od 1982 roku  stałego współpracownika  kwartalnika,  redaktora działu plastyki i sztuki, zawiera  28 esejów – z których większość była publikowana  na łamach „Akcentu” – poświęconych wybranym artystom ze środowiska lubelskiego, reprezentujących  – zdaniem autora – jedno z najciekawszych środowisk twórczych  współczesnej Polski.

zaproszenie AndałaZapraszamy na jubileusz 30-lecia pracy twórczej Marka Andały w ramach projektu Objazdowa Galeria Sztuki. Wernisaż wystawy 8 listopada, godz.17.3o, Dom Kultury LSM ul. K. Wallenroda 4A.
Marek Andała
Urodzony w 1957 w Ostrowi Mazowieckiej.  Absolwent PLSP w Supraślu (1977). Studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie : malarstwo w pracowniach profesorów Andrzeja Kołodziejka, Jana Popka i Ryszarda Winiarskiego oraz  grafikę w pracowni prof. Maksymiliana Snocha. Dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. Ryszarda Lisa w 1984r.   Członek ZPAP, współzałożyciel Stowarzyszenia Pastelistów Polskich z siedzibą w Nowym Sączu oraz Kazimierskiej Konfraterni Sztuki w Kazimierzu Dolnym n/Wisłą gdzie prowadzi autorską galerię sztuki.
Prace w zbiorach : Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Muzeum na Majdanku (Lublin), Muzeum Książąt Pomorskich w Szczecinie, Muzeum Kresów w Lubaczowie, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu.
W 2007 roku nagrodzony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”.

 

zaproszenie DL SzkutnikZapraszamy na wystawę 40-lecia pracy twórczej Henryka Szkutnika Moja rzeczywistość. Wernisaż wystawy 9 listopada, godz.17.oo Galeria Zamojska BWA. 
Henryk Szkutnik

Urodzony w 1950 roku w Lubartowie. Matura w PLSP w Lublinie w 1969 roku. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom magisterski w 1976 roku ze specjalnością malarstwa sztalugowego. W latach 1976 - 1985 pracował w zamojskim PLSP jako nauczyciel przedmiotów artystycznych. Od 1990 pracuje w Muzeum Zamojskim w Zamościu. Twórczość artystyczna w dziedzinie malarstwa sztalugowego. Swoje prace prezentował na kilkunastu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych.

 

Grand Prix 13. Międzynarodowego Jesiennego Salonu Sztuki, ufundowane przez Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego, otrzymał Radosław Skóra z Lublina za monumentalną rzeźbę "Drzewo" wykonaną w stalowej blasze spawanej. Drugą nagrodę otrzymała Joanna Janowska - Augustyn za zestaw prac wykonanych w technice druku cyfrowego "Natura morta". Trzecia nagroda powędrowała do Teresy Kotkowskiej – Rzepeckiej; nagrodzono ją za zestaw obrazów olejnych "W stronę ciszy". Wyróżnienia honorowe jury przyznało Wojciechowi Mendzelewskiemu za obiekt wykonany z blachy i papier - mâché "Pola niepamięci II" oraz Lechowi Mazurkowi za dwie prace "Bez tytułu" wykonane w technice cyfrowej. Specjalną Nagrodę Honorową Rektora ASP w Krakowie prof. Stanisław Tabisz przyznał Izabeli Kicie za obraz namalowany w technice akrylowej z cyklu "Czary mary 1".

                                                                                            wyróżnienie W. Mendzelewski                                                       Wyróżnienie Lech Mazurek

                                                                                        Wojciech Mendzelewski                                                     Lech Mazurek

zaproszenie WaszczukZapraszamy na wystawę Anny Waszczuk Obrazy malowane papierem. Wystawa prezentowana jest w ramach cyklu Objazdowa Galeria Sztuki. Wernisaż wystawy 21 października, godz.18.oo, WOK, ul. Dolna Panny Marii 3.  
Anna Waszczuk
Absolwentka Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom w pracowni prof. Mieczysława Hermana w 1982. Przewód kwalifikacyjny I stopnia w ASP w Krakowie w 1997 r. , przewód habilitacyjny w ASP w Łodzi w 2009 r. Współzałożycielka i współprowadząca autorską pracownię eko-art na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Twórczość w zakresie sztuki papieru, land-artu, sztuki wikliny, malarstwa realizowanego autorskimi technikami z wykorzystaniem naturalnych barwników.
Udział w ponad stu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Autorka ponad 20 wystaw indywidualnych (wybór) BWA Kielce, Galeria Pod Podłogą Lublin, Muzeum Manggha Kraków, Muzeum w Gołuchowie, Galeria Zajezdnia Lublin.

zaproszenie MolendaZapraszamy na kolejną wystawę Objazdowej Galerii Sztuki ZPAP. Wystawa Konfiguracje Mariana Molendy prezentowana będzie w galerii Zespołu Szkół Plastycznych im C.K. Norwida ul. Muzyczna 10a, 20 października godz.15.oo. Marian Molenda jest laureatem Nagrody Prezesa Okręgu Lubelskiego ZPAP w Międzynarodowym Konkursie na Rysunek im. Andriollego - Nałęczów 2012.
Marian Molenda
Urodzony w Baranowie Lubelskim w 1958 r. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie, studia na Wydziale Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, pracownia rzeźby prof. Franciszka Duszenki. Dyplom z wyróżnieniem w 1983 roku. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki w latach 1983-1984.

Czytaj więcej...

zaproszenie RudzkaZapraszamy na wystawę malarstwa Krystyny Rudzkiej - Przychody Przenikanie czasu z materią. Wystawie towarzyszą okazy bursztynu z kolekcji Lucjana Gazdy. Wernisaż wystawy 14 października, godz. 17.oo Biuro Wystaw Artystycznych - Galeria Zamojska. Wystawa czynna do 30 października.

zaproszenieZapraszamy na wystawę jubileuszową 30-lecia pracy twórczej Pawła D. Znamierowskiego Spojrzenia - malarstwo, fotografia, grafika. Finisaż wystawy 12 października, godz.18.oo Galeria Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej H. Łopacińskiego.

Informujemy, że przedłużono termin do 10 października wniesienia opłat za Komisję Przyjęć do ZPAP. Po tym terminie lista zostanie zamknięta.

bwa popekZapraszamy na wystawę Amadeusza Popka Krajobrazy intymne  - cykl serigrafii i rysunków piórkiem. Wernisaż wystawy 29 września, godz.17.oo, BWA Galeria Zamojska. Wystawa czynna do 30.10.2016 r.

Wójtowicz1Serdecznie zapraszamy na wernisaż ilustracji Agnieszki Wójtowicz do książki ,,Śladem Ojców" autorstwa Zygmunta Marka Miszczaka, wyd. Norbertinum 2016., Wernisaż odbędzie się w ramach spotkania literackiego z poetą Zygmuntem Markiem Miszczakiem i promocji  najnowszego tomiku wierszy.
W programie m.in.: piosenki w wykonaniu Jana Kondraka z Lubelskiej Federacji Bardów, do tekstów m.in. Z.M. Miszczaka. Wernisaż  i spotkanie 26 września,  godz. 18.oo,  Dom Kultury LSM, ul. Konrada Wallenroda 4a.

zaproszenie Bałdyga SZapraszamy na wystawę jubileuszową 45 - lecie pracy twórczej Stanisłąwa Bałdygi w ramach cyklu Objazdowa Galeria Sztuki. Wernisaż wystawy 22 września, godz. 15.oo, Galeria Szkolna Zespołu Szkół Plastycznych im. C.K. Norwida, ul. Muzyczna 10a.
Stanisław Bałdyga
Stanisław Lucjan Bałdyga urodzony w 1945 roku w Lublinie. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu w latach 1965 - 1970. Dyplom w pracowni prof. Edmuda Piotrowicza i prof. Ryszarda Krzywki w zakresie grafiki artystycznej.

Czytaj więcej...

zaproszenie BBałdygaZapraszamy na kolejną wystawę z cyklu Objazdowa Galeria Sztuki. Wernisaż wystawy jubileuszowej 45 - lecia pracy twórczej Barbary Sosnowskie - Bałdygi odbędzie się 22 września, godz. 17.oo, Młodzieżowy Dom Kultury nr 2, ul. Bernardyńska 14a.
Barbara Sosnowska - Bałdyga
Barbara Sosnowska Bałdyga jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom w 1970 roku w pracowni prof. Edmunda Piotrowicza i Ryszarda Krzywki.

Czytaj więcej...

ZaproszenieW dniach od 12 - 22 września odbędą się organizowane przez Okręg Lubelski 3. Międzynarodowe spotkania ze sztuką - Lublin 2016. Uczestnikami pleneru będą artyści z Włoch, Słowacji, Norwegii i Polski. Zapraszamy serdecznie na spotkania autorskie 13 - 19 września. godz.18.oo, "Dom na Podwalu". Wernisaż wystawy poplenerowej 20 września, godz.16.oo, Młodzieżowy Dom Kultury "Pod Akacją" ul. Grodzka 11.

katalogDyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce Anna Fiz - Lazor serdecznie zaprasza na promocję książki "Katalog zbiorów sztuki współczesnej Muzeum Zamoyskich w Kozłówce" tom 1 -  Malarstwo, Rysunek, Grafika. Promocja odbędzie się 16 września 2016 r. godz.12.oo w zespole pałacowo - parkowym w Kozłówce.

SFbBox by website