SFbBox by website
Wschodni Salon Sztuki powstał w 1993 roku z inicjatywy artystów zrzeszonych w Okręgu Lubelskim Związku Polskich Artystów Plastyków i jest cyklicznym interdyscyplinarnym przeglądem twórczości plastycznej twórców z Polski i z zagranicy. Poprzednie Konkursy, których ideą było m.in. skonfrontowanie dokonań artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem uczestników. Tegoroczny 27. Wschodni Salon Sztuki organizujemy we współpracy z Wydziałem Artystycznym UMCS oraz Centrum Spotkania Kultur w Lublinie objęty został honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na wystawie pokonkursowej zostaną zaprezentowane wyselekcjonowane przez jury prace przedstawiające aktualne poszukiwania i osiągnięcia w dziedzinie twórczości. Warunki konkursu określone w regulaminie oraz jury składające się z wybitnych przedstawicieli sztuki z wiodących ośrodków akademickich są gwarantem wysokiego poziomu artystycznego wystawy. Otwarta formuła wydarzenia pozwala na prezentację najwartościowszych dzieł, umożliwia uwzględnienie różnorodnych tendencji poszukiwań oraz określenie głównych nurtów w obrębie szeroko rozumianej sztuki współczesnej.Wystawa pod patronatem Ministra Kultury, będzie miała miejsce w Centrum Spotkania Kultur.
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem
Zgłoszenia do 17 listopada 2023 r.
Zapraszamy na V Ogólnopolską Konferencję 21. Wschodni Salon Sztuki 18-19 listopada.
Program konferencji
Zapraszamy na VI Międzynarodową Konferencję i Wystawę Grafiki w ramach 22. Wschodniego Salonu Sztuki.
VI Międzynarodowa konferencja
„Spotkanie Kultur”
10 listopada godz. 9.3o – 18.oo - Sala konferencyjna Zamku Lubelskiego (Galerii Malarstwa Polskiego), ul. Zamkowa 9
11 listopada godz. 12.oo – 15.oo- Sala konferencyjna Zamku Lubelskiego (Galeria Malarstwa Polskiego), ul. Zamkowa 9
Wystawa Grafiki
„Mistrzowie drzeworytu i linorytu współczesnego”
Wernisaż wystawy 10 listopada godz.18.00
Sale wystawiennicze Zamku Lubelskiego, ul. Zamkowa 9
Wschodni Salon Sztuki powstał z inicjatywy artystów zrzeszonych w Związku Polskich Artystów Plastyków w 1993 roku i jest cyklicznym interdyscyplinarnym przeglądem twórczości plastycznej artystów z Polski i z zagranicy.
Kolejny 22. Wschodni Salon Sztuki, będzie prezentował osiągnięcia artystów grafików z Chin, Japonii, Korei i Polski odbędzie się pod hasłem –Mistrzowie drzeworytu i linorytu współczesnego. Na wystawie zaprezentowane będą prace wykonane w tradycyjnych technikach wypukłodruku.
Czytaj więcej...Zapraszamy na Konferencję i Wystawę w ramach 23. Wschodniego Salonu Sztuki "Sztuka, jako przestrzeń wolności?"
16 listopada 2018 r.
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie Plac Teatralny 1
Konferencja:
Sala Kinowa / poziom -1
godz. 10:00-16:30
Wystawa:
Galeria Wystaw Czasowych / poziom -1
godz. 18:00
Tegoroczny „23 Wschodni Salon Sztuki Lublin 2018” wzorem lat ubiegłych będzie realizowany we współpracy z Wydziałem Artystycznym UMCS, Instytutem Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Udział w wystawie wezmą artyści reprezentujących różne dziedziny sztuki (malarstwo, rzeźba, fotografia, wideo). Na wystawie zostaną zaprezentowane prace będące celem aktualnych poszukiwań i osiągnięć w dziedzinie twórczości.
Celem wystawy i konferencji jest między innymi dialog międzykulturowy, ocena zmian zachodzących w sztukach plastycznych oraz próba odpowiedzi na temat roli sztuki i artysty w kontekście Art. Worldu. Otwarta formuła wydarzenia umożliwia uwzględnienie różnorodnych tendencji poszukiwań w obrębie szeroko rozumianej sztuki współczesnej. Ekspozycji będzie towarzyszyć cykl wykładów w ramach VII konferencja naukowej „Sztuka, jako przestrzeńwolności?” z udziałem zaproszonych gości z czołowych ośrodków akademickich w Polsce.
21 Wschodni Salon Sztuki - Lublin 2016
V Ogólnopolska konferencja
„Wojna Kulturowa. Spór o pryncypia sztuki, czy ideologie?”
Problemem wiodącym rozważań konferencyjnych będzie udział sztuk wizualnych w dokumentowaniu, przekształcaniu i tworzeniu nowego wymiaru rzeczywistości, w sytuacji konfrontacji społeczeństw o odmiennych koncepcjach społecznych, normach moralnych i kulturowych, jaka ma miejsce we współczesnej Europie.
Z założenia konferencja ma mieć charakter interdyscyplinarny. W związku z tym zapraszamy do udziału w niej nie tylko artystów, ale również krytyków i historyków sztuki, filozofów, kulturoznawców, socjologów kultury, a także reprezentantów innych dyscyplin humanistycznych. Przedmiotem refleksji stanie się bowiem szeroko rozumiany spór dotyczący formy i perspektyw rozwoju współczesnej kultury artystycznej oraz związki między sztuką, estetyką, etyką i socjologią oraz polityką.
W związku z interdyscyplinarnością tych dziedzin, referaty dotyczyć mogą m. in. następujących zagadnień:
• sztuka w perspektywie zderzenia cywilizacji,
• globalizacja świata sztuki,
• uniwersalia sztuki najnowszej,
• antyestetyka i antyetyka, a sztuka współczesna,
• czy istnieje współczesny język sztuki?
• promocja sztuki, czy propaganda?
• sztuka współczesna – intuicja, interpretacja czy indoktrynacja?
Konferencja odbędzie się 18–19 listopada 2016 roku w Muzeum Lubelski ul. Zamkowa 9
21. Wschodni Salon Sztuki – wystawy:
• Wernisaż wystawy 18 listopada godz.17.30 - Galeria Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im.H.Łopacińskiego
• „Graficzne Tete-a-tete”- wernisaż wystawy towarzyszącej 18 listopada godz.18.30 Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 - Galeria Po Schodach, ul. Bernardyńska 14a
SFbBox by website