SFbBox by website
Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy Agnieszki Mitury,
Galeria Sztuki A10, Liceum Plastyczne
ul. Muzyczna 10 a,
03.11.2022 r. o godz.16.00.
Agnieszka Mitura
Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. C. K Norwida w Lublinie. Następnie podjęła studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS. Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków. W swojej twórczości od wielu lat skupia się na pejzażu. Pracuje głównie w technice olejnej. Stypendystka Prezydenta Miasta Lublin w dziedzinie kultury. W Kazimierzu Dolnym prowadzi autorską galerię sztuki.
Tradycja Lubelskich Salonów Sztuki sięga czasów powstania Lubelskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków w 1936 roku. Ich kontynuacja jest powstały w roku 1993 Wschodni Salon Sztuki, jako najważniejsza i największa cykliczna prezentacji sztuki współczesnej we wschodniej Polsce. Tegoroczny 26. Wschodni Salon Sztuki został po raz drugi z rzędu zorganizowany, jako otwarty międzynarodowy konkurs sztuki. Prezentacja najlepszych dzieł zgłoszonych do konkursu będzie miała miejsce w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie - współorganizatora wydarzenia. Pragniemy, aby wystawa Międzynarodowego Konkursu stała się przeglądem najciekawszych postaw twórczych artystów plastyków z Polski i zagranicy. Zwracając się do szerokiego grona Twórców, chcemy ukazać różnorodne tendencje, poszukiwania oraz wrażliwość artystyczną zarówno w zakresie formy jak i treści współczesnej sztuki, Jesteśmy przekonani, że zaprezentowane dzieła będą przyczyną do pogłębionej refleksji na temat sztuki aktualnej i pozwolą usytuować je w szerszym kontekście sztuki europejskiej. Mamy nadzieję, iż warunki konkursu określone w regulaminie będą wystarczającym gwarantem wysokiego poziomu artystycznego wystawy pokonkursowej. Przesyłając niniejsze zaproszenie zachęcamy Państwa serdecznie do udziału nadsyłania swoich najwartościowszych dzieł na Międzynarodowym Wschodnim Salonie Sztuki w Lublinie.
ŚP. WALDEMAR SKURKO / 12.01.1952-29.09.2022/
Urodził się 12 stycznia 1952 roku w Lublinie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz uzyskując dyplom w 1976 roku. Od 1979 -2019 roku nauczyciel meblarstwa artystycznego, projektowania zabawek, rysunku i malarstwa w Liceum Plastycznym im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie.
W dorobku artystycznym 12 wystaw indywidualnych oraz Uczestnictwo w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych – krajowych i międzynarodowych m.in.: Ogólnopolskim Salonie Zimowym Plastyki ( Radom 1981 , 1986 ), Triennale Portretu Współczesnego (Radom 1981), Międzynarodowych Targach Sztuki INTR'ART (Poznań 1985, 1986, 1988, 1990), Ogólnopolskim Salonie Rzeźby (Warszawa 1995, 1999, 2003), Wschodnim Salonie Sztuki (Lublin 1999), w wystawie malarstwa i rzeźby „Autograf” 2001 (Lublin 2002), w wystawach zabawek (Paryż, Wrocław 1992), I Biennale Sztuki Projektowania „Krzesło” (Kraków 1994), IV Biennale Sztuki Projektowania „Zabawka” (Kraków 2001), V Biennale Sztuki Projektowania „Stół” (Kraków 2003). Kilkukrotnie uczestniczył w wystawach „Grafika Roku” w Lublinie uzyskując w 1991 roku wyróżnienie honorowe. Brał udział w ogólnopolskich plenerach wikliniarskich (Harasiuki 1998, Tarnobrzeg 1999) oraz plenerze malarskim (Ożarów 2000). Jest zarejestrowany w Słowniku Projektantów Polskich przez IWP.
Uprawia malarstwo, rzeźbę, rysunek, wzornictwo. Projektant mebli, zabawek i obiektów z wikliny. Członek Zarządu Okręgu Lubelskiego ZPAP w Latach 2014-2018.
Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione w Kaplicy Cmentarnej na Majdanku w Lublinie 5 października 2022 roku, o godz. 12.00
Zarząd Okręgu Lubelskiego ZPAP składa szczere kondolencje i wyrazy współczucia
Rodzinie, Przyjaciołom.
Wernisaż wystawy 06.10.2022 r. godz. 17.30
Galeria DK LSM
ul .WALLENRODA 4A , Lublin
Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków ogłasza
III OGÓLNOPOLSKI KONKURS GRAFIKI ARTYSTYCZNEJ
Konkurs został objęty honorowym patronatem
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
przypominamy o zbliżającym się ostatecznym terminie zgłaszania prac na III Ogólnopolski Konkurs Malarski MOJE ZAKOPANE. Na zgłoszenia czekamy do 8 kwietnia 2022 roku. Regulamin oraz karta zgłoszenia dostępne są na stronie internetowej galerii pod linkiem: http://galeria.zakopane.pl/pl/news/520,0
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 16 lutego 2022 r. zmarła nasza koleżanka artystka,
pedagog Adela Adamczyk
Ur. 1 kwietnia 1931 r. w Zamostku w pow. krasnostawskim. Ukończyła Gimnazjum i Liceum
Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie następnie kontynuowała naukę
w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, które ukończyła w 1951 r.
Studiowała na wydziale ceramiki w PWSSP we Wrocławiu. Ukończyła studia z dwoma
specjalizacjami: malarstwo architektoniczne i ceramika (1957 r.) Dalszą naukę kontynuowała
w krakowskiej ASP. Obroniła dyplom ze specjalizacją gobelin ręczny na wydziale tkaniny
artystycznej uzyskując tytuł artysty plastyka. Od 1962 roku do 1985 była nauczycielem w
Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie. Od 1961 roku jest członkinią Związku
Polskich Artystów Plastyków. Uczestniczka plenerów malarskich w Supraślu, Wiśniczu,
Gdańsku, Nałęczowie. Laureatka wielu konkursów plastycznych. Uhonorowana nagrodami:
1964 – Lublin, Prezydium WRN, 1965 – Lublin, Prezydium WRN, 1969 – Lublin, Prezydium
WRN, 1969 – Nagroda państwowa za całokształt twórczości graficznej, 1971 – Lublin,
Prezydium WRN, 1971 – Lublin, Nagroda Dyrektora Państwowego Liceum Sztuk
Plastycznych, 1972 – Lublin, Nagroda Kuratora Okręgu Lubelskiego, 1979 – Nagroda
Ministerstwa Oświaty i Wychowania, oraz odznaczeniami: 1974 – Zasłużony działacz
Kultury, 1982 – Złoty Krzyż zasługi.
Msza żałobna i uroczystości pogrzebowe odbędą się 19 lutego (sobota) o godz. 10.00
w Kościele w Gorzkowie k. Krasnegostawu
Zarząd Okręgu Lubelskiego ZPAP składa szczere kondolencje i wyrazy współczucia
Rodzinie, Przyjaciołom.
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 8 lutego 2022 r. zmarł nasz kolega artysta malarz, pedagog Donat Kowalski
Urodził się 14.04.1958 roku w Szczebrzeszynie.
W latach 1973-78 uczęszczał do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu.
Od roku 1978 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Jana Szancenbacha, gdzie w roku 1983 uzyskał dyplom z wyróżnieniem.
Od roku 1988 prowadził zajęcia dydaktyczne z rysunku i malarstwa na różnych latach studiów w Instytucie Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie. Był także opiekunem pracowni dyplomowej. Wielokrotnie był kierownikiem i opiekunem letnich plenerów malarskich dla studentów Wydziału Artystycznego UMCS. W 2004 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
W latach 1984/85 oraz 1999 roku był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Otrzymał nagrodę Rektora UMCS w Lublinie za działalność dydaktyczną w latach (w latach 1990, 1996, 2007), a w 2005 roku Srebrny Krzyż Zasługi. Uprawiał twórczość w dziedzinie rysunku i malarstwa. Był autorem ponad 20 wystaw indywidualnych, brał udział w około 100 wystawach zbiorowych. Od 1988 roku był uczestnikiem cyklicznych wystawach lubelskiego
i zamojskiego środowiska plastycznego.
Msza żałobna i uroczystości pogrzebowe odbędą się 12 lutego 2022 r. (sobota) o godz. 12:00 w kościele pod wezwaniem św. Mikołaja w Szczebrzeszynie.
Zarząd Okręgu Lubelskiego ZPAP składa szczere kondolencje i wyrazy współczucia
Rodzinie, Przyjaciołom.
Serdecznie zapraszam na wystawę malarstwa Marka Andały "Na początku był mrok..- Jubileusz 35-lecia pracy twórczej "
Centrum Spotkania Kultur, Plac teatralny 1
Galeria Ciche Kąty, poziom +1.
Wystawa trwa od 25.01 do 16.02. 2022.
Marek Andała.
Urodzony w 1957 w Ostrowi Mazowieckiej. Absolwent PLSP w Supraślu (1977). Studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie: malarstwo w pracowniach profesorów Andrzeja Kołodziejka, Jana Popka i Ryszarda Winiarskiego oraz grafikę w pracowni prof. Maksymiliana Snocha. Dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. Ryszarda Lisa w 1984r. W dorobku Artystyczny ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych oraz uczestnictwo w licznych wystawach zbiorowych. Uczestnik i laureat wielu konkursów sztuki Marek Andała. Jest Członkiem Okręgu Lubelskiego ZPAP, współzałożycielem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich z siedzibą w Nowym Sączu oraz Kazimierskiej Konfraterni Sztuki w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, gdzie prowadzi autorską galerię sztuki „Andała”
Więcej informacji pod adresem:
Serdecznie zapraszamy na wystawę Krystyny Rudzkiej-Przychody i Lucjana Gazdy „Inspiracje Ziemią… zakwitły bursztynem ” Jubileusz 30-lecia współpracy twórczej.
Centrum Spotkania Kultur, Plac teatralny 1
Galeria City Project, poziom -1.
Wystawa czynna 21.01 - 13.02.2022 r.
Wystawa Inspiracje Ziemią... zakwitły bursztynem to część retrospektywy i bieżącego malarstwa Krystyny Rudzkiej-Przychody oraz zjawiskowej kolekcji bursztynu
dr Lucjana Gazdy, to wystawa kusząca widza opowieścią pełną tajemnic, złotawej poświaty, mitów i prawdy o lubelskim bursztynie.
Wszystko zaczęło się od Międzynarodowego Dnia Ziemi i wystawy Inspiracje Ziemią....
w kazimierskim spichlerzu Krzysztofa Przybyły w 1991 r. Wydarzenie to zaowocowało cyklem wystaw łączących malarstwo Krystyny Rudzkiej-Przychody i zainteresowania badawcze dr. Lucjana Gazdy naukowca z Politechniki Lubelskiej.
Badania dotyczące złoża bursztynu na Lubelszczyźnie, w których uczestniczył dr. Lucjan Gazda, były na tyle inspirujące, że stały się kolejnym tematem podjętym przez obydwojga przyjaciół.
Monochromatyczne, nietransparentne, dwuwymiarowe lapidarium wystawy sprzed lat ma możliwość na całkowitą transformację. Przeobrazi się ona w zielenie glaukonitu, ciepłe, słoneczne barwy w odcieniach bursztynu. Pokreśli jego przeźroczystość, tajemniczość i magię
Okręg Lubelski Związku Polskich Artystów Plastyków informuje, iż posiedzenie Regionalnej Komisji Kwalifikacyjnej do spraw przyjęć do Związku Polskich Artystów Plastyków na podstawie prac i innych dowodów działalności twórczej odbędzie się w dniu 15 stycznia 2022 roku w siedzibie Okręgu Lubelskiego ZPAP w Lublinie, przy ul. Grodzkiej 3. Zgodnie
z postanowieniami Regulaminu Przyjęć do ZPAP kandydaci proszeni są o dostarczenie niżej wymienionego kompletu dokumentów wraz z dowodem uiszczenia obowiązującej bezzwrotnej opłaty manipulacyjnej w wysokości 1400,00 zł (słownie złotych: jeden tysiąc czterysta złotych) najpóźniej do dnia 29 listopada 2021 roku do Biura ZPAP OL,
ul. Grodzkiej 3 w Lublinie
Wymagane dokumenty:
Statut, Regulamin Przyjęć do ZPAP oraz formularze (deklaracja, kwestionariusz, ankieta) dostępne są na stronie Zarządu Głównego ZPAP www.zpap.pl, formularze do pobrania znajdują się również w biurze OL ZPAP przy ul. Grodzka 3.
Urodzony w Lublinie w 1946r. Po ukończeniu lubelskiego Liceum Plastycznego w latach 1965-1971 studiował
w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Dyplom w pracowni plakatu prof. Waldemara
Świeżego oraz pracowni drzeworytu prof. Zbigniewa Lutomskiego. Pracował etatowo 9 lat, jako plastyk zakładowy
w Lubelskim Zarządzie CEFARM, Autor wystroju wnętrz i mebli w licznych Aptekach Województwa Lubelskiego m.in.:
istniejący wystrój Apteki na ul. Grodzkiej w Lublinie. Nauczyciel malarstwa i rysunku w Liceum Sztuk Plastycznych
w Lublinie. Wieloletni współpracownik Pracowni Sztuk Plastycznych oddział w Lublinie. Pracownik plastycznych ZPAP
oddział w Lublinie. W latach 2000 – 2003 instruktor plastyki w Warsztatach Terapii Zajęciowej „ŹRÓDŁO” przy
ul. Radzyńskiej 5 w Lublinie. Uczestnik licznych plenerów malarskich i graficznych. Uprawia grafikę użytkową,
artystyczną, rysunek i malarstwo. Prace w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.
absolwentka dwóch kierunków studiów wyższych: malarstwa na Wydziale Artystycznym UMCS i pedagogiki specjalnej na Wydziale Psychologii i Pedagogiki UMCS w Lublinie. W 1999 r. ukończyła studia pracą dyplomową w pracowni malarstwa prof. Adama Styki, uzyskując dyplom z wyróżnieniem rektora. W 2006 r. uzyskała stopień doktora (rozprawa doktorskazostała wyróżniona pierwszą nagrodą na ogólnopolskim konkursie na najlepszą pracę doktorską ,,Otwarte Drzwi 2007”, ogłoszonym przez PFRON).
Przez wiele lat zatrudniona w Zakładzie Wiedzy Wizualnej w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego (gdzie pracuje nadal), obecnie adiunkt w Instytucie Pedagogiki na Wydziale Psychologii i Pedagogiki UMCS. Zajmuje się zagadnieniami z pogranicza arteterapii, pedagogiki specjalnej, psychologii twórczości, semiotyki, a także teorii sztuki. Autorka wielu recenzji, artykułów naukowych oraz książek, m.in. Świat w umyśle i rzeźbie osób głuchoniewidomych/ The World in the Mind and Sculpture of the Deafblind People – pracy opublikowanej w Wielkiej Brytanii przez wydawnictwo naukowe Cambridge Scholars Publishing.
W dorobku artystycznym posiada 20 indywidualnych wystaw malarstwa i grafiki oraz około 50 wystaw zbiorowych. Wystawiała w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Macedonii, Bułgarii, na Ukrainie, we Francji i Wielkiej Brytanii. Zajmuje się projektowaniem graficznym, a także działalnością artystyczną z osobami niewidomymi i głuchoniewidomymi.
Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, m.in.: nagrody Semi-final Award w międzynarodowym konkursie sztuki ,,New York Art Marathon”-Gertsmann Contemporary Art Galery- New York, United States, maj-czerwiec 2011; nagród Special Recognition Award w międzynarodowym konkursie sztuki ”Abstracts” Art Competition, Palm Beach, Floryda, United States, czerwiec 2011 i 2012.
SFbBox by website