SFbBox by website
Zapraszamy na kolejną panelową dyskusję "Strategia sztuki - zawłaszczenia". Udział biorą Małgorzata Stępnik, Piotr Majewski, Sławomir Marzec.
15 kwietnia, godz.17.oo Inkubator Kultury - Chatka Żaka.
Zapraszamy na kolejną odsłonę Objazdowej Galerii Sztuki ZPAP. Prezentujemy malarstwo Andrzeja Rzepkowskiego. Wernisaż wystawy 11 kwietnia godz.17.oo, Dom Kultury "Ruta" ul. Różana 8.
Andrzej Rzepkowski
Jedyny w Polsce artysta portretujący muzyków jazzowych. Jego obraz Jan Ptaszyn Wróblewski zdobi płytę muzyka. Inna płytę „Ich portret” zdobią wizerunki Włodzimierz Nahornego i Krzysztofa Wolińskiego pianistów jazzowych.
"Andrzej Rzepkowski od lat 90-tych zaczął wystawiać publicznie swoich trębaczy, saksofonistów czy klarnecistów, aby każdy miał możliwość usłyszenia muzyki płynącej z jego płócien. Każda wystawa obfitowała bowiem w niezwykłą atmosferę „namalowanej muzyki” co na pozór wydawać by się mogło niemożliwe – a jednak owy sposób uchwycenia osobowości i temperamentu muzyka, Andrzej Rzepkowski opanował perfekcyjnie poprzez bardzo intymny, uczuciowy stosunek do przedstawianych w swych obrazach treści".
Łukasz Wiącek
Nałęczowski Ośrodek Kultury ogłasza 5 MIĘDZYNARODOWY KONKURS NA RYSUNEK IM. ANDRIOLLEGO. Szczegóły w załącznikach.
Zapraszamy na wystawę malarstwa Kazimierza Kotlińskiego z okazji 50 - lecia pracy twórczej. Wernisaż wystawy 10 kwietnia godz. 18.oo Puławska Galeria Sztuki, Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika" ul. Wojska Polskiego 4. Wystawa czynna do 30 kwietnia 2015 r.
Stowarzyszenie ODRA-NIEMEN od 2010 roku organizuje ogólnopolską akcję świąteczną w ramach projektu RODACY-BOHATEROM. Dwa razy w roku dla POLSKICH KOMBATANTÓW NA KRESACH, przygotowujemy ze zbiórek darów rzeczowych i wpłat finansowych paczki świąteczne na ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIE I NA ŚWIĘTA WIELKANOCNE. Jest to zadanie cykliczne w którym udział biorą osoby prywatne, organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, radni, kibice piłki nożnej zrzeszeni w Klubach Kibica, przedsiębiorcy, szkoły. Czytaj więcej...
Z przykrością informujemy, że w wieku 92 lat zmarł Stanisław Strzyżyński - artysta rzeźbiarz. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 19 marca o godz.14.oo na Cmentarzu Parafialnym w Nałęczowie.
† Stanisław Strzyżyński
Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie był asystentem profesora Bazylego Wojtowicza, dyplom uzyskał w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach pięćdziesiątych przeniósł się do Nałęczowa, gdzie został nauczycielem w Liceum Sztuk Plastycznych. Do ZPAP należał od 1951 r. Stworzył 12 pomników, około 100 rzeźb portretowych, kilka rzeźb monumentalnych. Zajmował się też medalierstwem i malarstwem sztalugowym. Współpracował z synem, rzeźbiarzem Zbigniewem Strzyżyńskim, ur. 1955 w Nałęczowie. Jest autorem pomnikowych ławeczek Bolesława Prusa w Nałęczowie oraz Marii Cunitz w Świdnicy. Jednym z ważniejszych dzieł jest pomnik „Pamięci rozstrzelanych rodzin” w Kolonii Zbędowice koło Kazimierza Dolnego. W miejscu bitwy partyzanckiej 14 maja 1944 w Rąblowie stworzył monumentalny pomnik.
Stanisław Strzyżyński zaprojektował 1967 wraz z Juliuszem Kłeczkiem projekt konkursowy Pomnika Walki i Męczeństwa na Majdanku, który otrzymał I nagrodę, lecz do realizacji skierowano projekt odznaczony III nagrodą. Również z Juliuszem Kłeczkiem zaprojektował i zrealizował pomnik lotników w Dęblinie. Jest też autorem wielu rzeźb o tematyce sakralnej. Na zamówienie Marka Kotańskiego wykonał pomnik Chrystusa Zbawiciela przy Centrum Wychodzenia z Bezdomności Markot w Warszawie.
Za całokształt swojej działalności otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.
Zapraszamy na kolejna odsłonę Objazdowej Galerii Sztuki ZPAP. Swoje prace prezentować będzie Krystyna Głowniak. Wernisaż wystawy 13 marca godz.18.oo Dom Kultury LSM ul.Wallenroda 4A.
Krystyna Głowniak – absolwentka UMCS, KUL, członek ZPAP oraz Kazimierskiej Konfraterni Sztuki.
Prace artystki znajdują się w kilku prywatnych kolekcjach (Hamburg, Warszawa, Gdańsk, Amsterdam, Innsbruck, Focushima, Ułan Bator)) oraz w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym (Kamienica Celejowska), w krakowskim i Lubelskim Muzeum Farmacji, w zbiorach Pałacu Opatów Oliwskich w Gdańsku, a także w Muzeum w Łęcznej. Jest także autorką malowideł ściennych dla prywatnej kliniki w Nałęczowie, dla Szpitala im. St. Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie oraz aptek w Krośnie, Radzionkowie oraz Apteki Muzeum w rodzinnym mieście. Jako ilustratorka figuruje w Gabinecie Rycin Uniwersytetu Jagiellońskiego. Twórczość Krystyny Głowniak została utrwalona w kilku filmach Telewizji Lubelskiej. Jest autorką trzech ksiażek: Provincia Addormentata, Album malarstwa oraz Notes – Pułapka czasu. Jest Mistrzem Mowy Polskiej, posiada tytuł Zasłużonej dla Kultury Polskiej, otrzymała Nagrodę MKiS, medal Urzędu Marszałkowskiego oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Lublin z okazji Jubileuszu. Wystawy zagraniczne: Kopenhaga, Hamburg, Amsterdam, Sztokholm, Nantes, Drohobycz, Hiszpania, Indie, Mongolia, Izrael, prezentowała prace w Galerii Uniwersytetu Amity w Indiach.
Zapraszamy na wystawę malarstwa Andrzeja Antoniego Widelskiego Zdarzenia subtelne. Wernisaż wystawy 6 marca godz.17.oo Biuro Wystaw Artystycznych - Galeria Zamojska, Zamość ul.Staszica 27.
Twórczość Andrzeja A. Widelskiego jest zapisem energii wznoszących - od sacrum konkretnego i użytkowego do sacrum coraz bardziej sublimowanego, zatracającego konkretność na rzecz wyobraźniowego wymiaru duchowego. Dotyczy to zarówno twórczości malarskiej, jak i graficznej, choć w malarstwie intensywna obecność koloru tworzy nowe, zróżnicowane harmonizacje barwne. Delikatne niuanse walorowe tworzą sugestywne doznania przestrzeni. Twórczość ta lokuje się w tym obszarze sztuki współczesnej, w którym nie obowiązuje zasada wyścigu form, lecz wyścigu myśli i odczuwania, gdyż tamten wyścig stał sie już tylko wyścigiem pomysłów o bardzo zróżnicowanej i najczęściej wątpliwej jakości. Czytaj więcej...
Zapraszamy na uroczyste obchody NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH” święto państwowe ustanowione na mocy ustawy Sejmu RP z dnia 3 lutego 2011 r. obchodzone 1 marca połączone z odsłonięciem i poświęceniem odrestaurowanej Mogiły-Pomnika Zamordowanych na Zamku Lubelskim w latach 1944-1954
Wydarzenia towarzyszące obchodom Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Czytaj więcej...Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Redaktora Andrzeja Molika. Trudno pogodzić się z tą informacją. Wielki przyjaciel artystów, bywalec wernisaży, świetnie piszący o sztuce, teatrze i filmie. Przez 40 lat związany z Kurierem Lubelskim. Do ostatniej chwili uczestniczył w życiu artystycznym Lublina. Odszedł zbyt szybko. Andrzeju, pozostawiasz po sobie wielką pustkę. Już nigdy nie będzie tak samo. Żegnaj!
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 26 lutego o godz.13.oo na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Droga Męczenników Majdanka 71.
Z przykrością informujemy, że wieku 68 lat odszedł od nas Andrzej Kot - artysta grafik, znana wszystkim postać lubelskiego środowiska artystycznego. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 23 lutego o godz.14.oo na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Droga Męczenników Majdanka 71.
† Andrzej Kot
Urodzony w 1946 roku. Przeszedł edukacje w Lublinie, a następnie rozpoczął karierę graficzną jako ilustrator, kaligraf i typograf. Jego prace ukazały się na Biennale Grafiki w 1977 roku w Czechosłowacji. Reprezentował Polskę w 1981 roku w Kalendarzu Scriptura wydawanym przez Muzeum Gutenberga w ówczesnym RFN. Wykaligrafował również książkę "Traktat moralny" Czesława Miłosza. Od poczatku swojej kariery Kot miał szczególne zamiłowanie do ART - Żart-u. Wykorzystywał swój żart artystyczny na okładkach książek, w ekslibrisach robionych dla przyjaciół, dla zbieraczy książek i zupełnie obcych ludzi, którzy poźniej stawali się jego klientami. Wszystkie ekslibrisy są personalne, nie tylko przy użyciu nazwiska, ale również przez odniesienie do wyglądu właściciela, osobowości, charakteru, upodobań i wad, możliwości lub często przez grę słów w nazwisku. W tych małych formach graficznych ukazywał się cały talent Andrzeja Kota i różne techniki; rysunek, technika komiksowa, kaligrafia, typografia i dowcip.Te działania artystyczne utrwaliły postać Andrzeja Kota w środowisku lubelskiej plastyki. Zostanie zapamiętany jako dowcipny, życzliwy, rozbawiający swoimi igraszkami słownymi i formą artysta.
Zapraszamy na trzecią edycję Objazdowej Galerii Sztuki ZPAP. Nowy sezon rozpoczynamy wystawą jubileuszową 55 - lecie pracy twórczej Piotra Bednarskiego. Wernisaż wystawy 20 lutego godz.18.oo Galeria Wojewódzkiego Ośrodka Kultury ul. Dolna Panny Marii 3.
Piotr Bednarski
Absolwent Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych - grafika artystyczna w pracowni prof. Tadeusza Kulisiewicza. Tuż po studiach uprawiał grafikę użytkową i artystyczną .
Czytaj więcej...Przypominamy, że uchwałą Zarządu Okręgu wysokość składki od 1 stycznia 2015 r. wynosi 12 zł. Pragniemy również poinformować, iż zgodnie z nowym statutem ZPAP: ”zaleganie przez członka z opłatą składek członkowskich za okres przekraczający 12 miesięcy skutkuje automatycznym zawieszeniem w prawach członka ZPAP. Zawieszenie ustaje z chwilą zapłaty zaległych składek”. Zaległość przekraczająca 2 lata powoduje skreślenie z listy członków.
Agnieszka Wójtowicz serdecznie zaprasza na swoją wystawę ,,Ilustracje ". Wernisaż 11 lutego (środa) godz. 18.00 w Galerii Pod Schodami w Dzielnicowym Domu Kultury SM ,,Czechów", ul. Kiepury 5a.
Natomiast 9 lutego o godz. 15.00 w Galerii Pod Schodami na Czechowie planowane są warsztaty plastyczne dla dzieci, które poprowadzi autorka.
Galeria Środowisk Twórczych oraz Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg w Bielsku-Białej zapraszają do udziału w II Międzynarodowym Biennale Plakatu Bielsko-Biała 2015.
Wszelkich dodatkowych informacji na temat konkursu udziela kurator biennale, tel. +48 517 459 450, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Bielsko-Biała
43-300Bielsko-Biała, Rynek 27
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. www.zpap.bielsko.pl/
Pragniemy poinformować, że Emilia Pitucha otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Radom i Nagrodę Premiera Rządu Rzeczyspospolitej Polskiej na 43 Salonie Zimowym za cykl rysunków "epiGraf geometryczny". Wernisaż wystawy pokonkursowej odbył się 14 grudnia 2014 r. w Muzeum Sztuki Współczesnej Oddział im.J.Malczewskiego w Radomiu.
Więcej informacji na stronie http://www.uniwersytetradom.pl/art/display_article.php?id=5659
Nasze środowisko zawsze słynęło z tego, że mocno wspierało się nawzajem, dlatego też zwracamy się z ogromną prośbą do wszystkich Koleżanek i Kolegów o wsparcie, w miarę możliwości finansowo naszego Kolegę Zbigniewa Strzałkowskiego, który przechodzi obecnie bardzo trudne zabiegi ratujące życie. Datki proszę przekazywać do Galerii ART ul. Krak. Przedm. 62 do piątku 12 grudnia.
Z góry serdecznie dziękujemy.
Zapraszamy na wystawę fotografii i kompozycji plastycznych "Zmienność" Adama Kity. Wernisaż wystawy 4 grudnia, godz.18.oo, Galeria 31 MBP im.H. Łopacińskiego ul. B.Wieniawskich 5.
Adam Kita
Urodził się w 1957 r. W tym czasie jego ojciec był rybakiem w państwowym gospodarstwie rybackim, stąd też najpiękniejsze lata swojego dzieciństwa spędził wśród rozległych łąk i stawów na Roztoczu, gdzieś pomiędzy Tarnawatką a Krasnobrodem.
Zapraszamy na wystawę jubileuszową 35-lecia pracy twórczej Jana Ferenca. Swoje prace prezentować też będą Agnieszka Jankowska, Wojciech Mendzelewski 20-lecie pracy twórczej oraz Piotr Zieleniak 15-lecie pracy twórczej. Wernisaż wystawy 2 grudnia, godz.18.oo WBP im.H.Łopacińskiego ul. Narutowicza 4.
Okręg Lubelski ZPAP wspólnie z Muzeum Lubelskim zapraszają na wyjątkową wystawę Zamknięty Rozdział Artystom Lubelskim in Memoriam. Zaprezentowane zostaną prace 91 nieżyjących artystów związanych ze środowiskiem artystycznym Lubelszczyzny. Prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Lubelskiego, jak również zostały wypożyczone od rodzin i Galerii Labirynt.
Wernisaż wystawy 20 listopada, godz.18.00 , sale Muzeum Lubelskiego.
SFbBox by website